Bytový dům Dolní Břežany

house
new construction
competition
obec
Dolní Břežany
2020 - současnost
SOUTĚŽ, STUDIE
vítězný návrh

Koncept

Bytový dům pro mladé vědce jsme navrhli jako kolej pro komunitu otevřených lidí. Vzpomínáme na studentské léta a podobné příklady z kampusů v zahraničí. Pavlače jsou součástí bydlení, obytnou terasou, místem setkávání a přístupem do všech bytů. Dům je koncipován jako jednoduchý kvádr, který je na trojúhelníkovém pozemku umístěn při jeho východní hraně. Díky tomu vzniká na pozemku velký souvislý prostor, zelený klín veřejné zahrady.

Koncept uspořádání

Koncept, uspořádání

Návrh

Vizualizace přístup

Veřejný prostor

Vizualizace společného prostoru

Veřejný prostor

Pohled na pavlač

Pavlač

Dům si přejeme jako živoucí kolej pro absolventy, která nabízí komfort čerstvým mladým vědcům a jejich rodinám. Působí tak, že roste ze společné zahrady, obrací se k ní a tvoří jí živou kulisu.

Spoločné prostory

Spoločné prostory

Vzhledem k využívání bytů jako startovacích je skladba jejich dispozic ve variantách 1+kk a 2+kk. Byty jsou orientovány východo-západně na celou hloubku objektu, což umožňuje jejich dobré provětrávání. Všechny jsou přístupné z obytných pavlačí, které navrhujeme nejen jako nezbytnou přístupovou komunikaci, ale také jako přidanou hodnotu bytu, společný prostor pro posezení nebo setkávání s ostatními nájemníky. V nejvyšším podlaží je obytná pavlač rozšířená a vytváří společnou prostornou terasu. V bytech na tomto podlaží jsou díky převýšenému stropu navržena patra na spaní nad obytným prostorem. V parteru domu je společná kolárna a klubovna s navazující dílnou, kterou je možno využít pro rodinné sešlosti nebo setkání nájemníků. Konstrukce je zděná se stropy z železobetonových panelů. Obytná pavlač je ocelová, její přiléhající fasáda obložená dřevem. Střecha bude porostlá extenzivní zelení pro lepší hospodaření s dešťovou vodou.

Výkres návrhu

Výkres návrhu

Vizualizace společného prostoru

Meziprostor

Tým

Štěpán Abt

Ďuro Smoleň

Jakub Jarošek

Tonda Stárka

Abtsmolen

Instagram